Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У Києві, 16 - 18 квітня 2025 року, Програма підтримки ОБСЄ для України провела навчання для 25 представників громадянського суспільства щодо використання методології моніторингу судових процесів відповідно до міжнародних стандартів.
Організатори заходу зазначали, що громадянське суспільство України є активним гравцем з великою енергією для практичного захисту прав людини. Щоб надати йому важелі системного впливу на якість правосуддя, ОБСЄ адаптувала методологію моніторингу судових процесів Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ (БДІПЛ) до реалій України.
Провідні тренерки заходу, Валерія Рибак, директорка ГО Вектор прав людини / Human Rights Vector NGO, експертка з моніторингу судових процесів, та Лілія Олійник, адвокатка, медіаторка, учасниця ініціативи ГО "ЮрФем" щодо надання допомоги постраждалим від сексуального насильства і всіх видів гендерної дискримінації, детально розповіли про поняття моніторингу судових процесів, особливості моніторингу для різних форм правосуддя, навели приклади моніторингових програм в Україні та пояснили принципи розробки програми моніторингу судових процесів. Під час інтерактивних сесій учасники розбирали практичні кейси, вчилися визначати мету та фокус моніторингу, заповнювати моніторингову анкету, формувати команду, опанували правила роботи спостерігача в судових засіданнях.
У відкритті тренінгу також взяв участь ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, який наголосив: “Моніторинг – це не лише фіксація недоліків, а й розуміння причин їх виникнення. Саме такий підхід дозволяє формувати ефективні рекомендації для удосконалення судової системи України”.
Що важливо, під час тренінгу відбулася інтерактивна дискусія з діючими суддями, які реально розглядають справи, що пов'язані з воєнними злочинами, де зараз найбільше фіксується порушень прав людини, суддями-спікерами та представником Ради суддів України, головою Комітету РСУ з питань співпраці з ЗМІ, державними та недержавними органами та організаціями Андрієм Потапенком.
Як зазначив Андрій Потапенко, присутність представників громадянського суспільства в системному моніторингу судових процесів, дозволить більш активно інформувати українське та міжнародне суспільство про порушення прав людини в умовах війни.
Андрій Потапенко також поділився з учасниками навчання успішними результатами співпраці Ради суддів України з ГО "Вектор прав людини", зокрема, у напрямках моніторингу та висвітлення судових процесів з розгляду справ про воєнні злочини, схвалення Радою звітів та керівних принципів комунікації таких справ тощо. Загалом, на його думку, співпраця між суддями та судовими моніторами має грунтуватися на засадах взаємної поваги та налагодження постійних контактів з суддями-спікерами та пресслужбами судів.
Щодо виступів експерток, то вони найперше стосувалися представлення процесів моніторингу відповідно до міжнародного законодавства.
Так, експертка Аксана Філіпішина, заступниця керівника аналітичного напряму Української Гельсінської Спілки з прав людини, представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (2012-2022), виступила з інтерактивною презентацією про роль Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у захисті права на справедливий суд та детальніше представила співпрацю з громадським сектором у проведенні моніторингу судових процесів.
Міжнародні аспекти моніторингу судових процесів окреслила Ольга Кавран, наукова співробітниця Брюссельського вільного університету і директорка-засновниця IUSTICOM. Вона представила досвід забезпечення публічності у справі Спеціального трибуналу щодо Лівану, Міжнародного трибуналу щодо колишньої Югославії та окреслила перспективи моніторингу судових процесів в Україні з точки зору міжнародного правосуддя.
Під час відкриття заходу Наталія Ступницька, керівниця проєктного відділу Демократизація, належне урядування, верховенство права та права людини Програми підтримки ОБСЄ для України, наголосила, що ключовим завданням моніторингу судових процесів є підвищення прозорості та довіри суспільства до здійснення правосуддя, а також обізнаності громадян щодо судочинства та стандартів справедливого суду.
Серед прикладів позитивного впливу моніторингу судових процесів можна назвати безпосередню зміну практик учасників судових процесів, розробку нових нормативно-правових актів та кодексу етики учасників судових процесів, розробку та впровадження програмних документів та нових інструментів моніторингу, а також реформу чинного законодавства.
Під час тренінгу учасники відвідали Святошинський районний суд м. Києва, щоб поспілкуватися з комунікаційною командою суду та отримати практичний досвід заповнення моніторингових анкет, з подальшим обговоренням заповнених анкет та викликів моніторингу.
Цю підтримку було надано в межах проєкту "Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя, Фаза ІІ" Програми підтримки ОБСЄ для України.