Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Через три роки маємо отримати оптимізовану судову систему, яка відповідає потребам суспільства та враховує інтереси суддів – Дмитро Лук’янов

19 лютого 2025, 09:00

Виконувач обов’язків Голови Вищої ради правосуддя Дмитро Лук’янов і член ВРП Олександр Сасевич узяли участь у роботі під час роботи круглого столу «Реформування сектору правосуддя на шляху до вступу України в ЄС», що організований проєктом нідерландського Центру міжнародного співробітництва (CILC) 13–14 лютого 2025 року у місті Львові.

Дмитро Лук’янов зазначив: «Наразі на завершальній стадії перебуває розроблення проєкту Дорожньої карти за сферою «Верховенство права». На виконання 30 стратегічних результатів за сферою «Правосуддя» заплановано приблизно 117 заходів, реалізація яких охопить наступні три роки. Всі стратегічні результати та заходи спрямовані на те, щоб через три роки ми отримали оптимізовану судову систему, яка відповідає потребам суспільства та безумовно враховує інтереси суддів».

Під час роботи круглого столу учасники обговорили звіти Європейської Комісії щодо відповідності законодавства України праву ЄС по кожному переговорному кластеру, в якому Єврокомісія відзначила прогрес та високий рівень підготовки України у впровадженні реформ, але наголосила на необхідності продовження зусиль для досягнення повної відповідності критеріям членства в ЄС.

Дмитро Лук’янов зауважив, що з метою забезпечення інклюзивності реформ, зміцнення верховенства права та гарантування незалежності судової системи відповідно до європейських стандартів, Дорожня карта, після її схвалення Європейською Комісією, повинна бути виконана в строки та обсягах, передбаченими для її реалізації.

Доповідач звернув увагу, що певні заходи, спрямовані на досягнення стратегічних результатів, потребуватимуть значних зусиль та ресурсів, які самотужки судовій владі буде забезпечити складно. Зокрема, це стосується проведення аудиту діяльності органів суддівського врядування та розроблення рекомендацій, спрямованих на усунення дублювання повноважень та розмежування компетенції між Державною судовою адміністрацією України та Вищою радою правосуддя, оптимізацію структури ДСА України та її територіальних управлінь, удосконалення процедур фінансування судової системи.

На основі проведеного аудиту потрібно буде розробити та прийняти закон, спрямований на удосконалення статусу та діяльності ДСА України.

Дмитро Лук’янов зауважив, що у зв’язку з необхідністю проведення зазначених заходів доцільним є залучення представників міжнародних донорських організацій, які мають відповідний досвід, експертний потенціал та методологічні напрацювання для проведення глибокого аналізу діяльності Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Ради суддів України, Державної судової адміністрації України, що сприятиме оптимізації діяльності ключових органів системи судоустрою та вдосконалення їх статусу.

Учасники заходу зосередилися на обговоренні питань підтримки, яку CILC та Інститут ASSER можуть надати в процесі вступу України до ЄС, а також визначенні конкретних сфер, таких як доступ до правосуддя та справедливих судів (основні права, свобода слова); стандарти ЄС для судової системи (корупція, функціонування судової системи); боротьба з організованою злочинністю та тероризмом тощо.

У заході взяли участь заступник директора CILC Ерік Вінкен, менеджер проєкту CILC Ханс ван ден Берг, наукова співробітниця відділу міжнародного кримінального права, Інститут ASSER Габріель Хлевіцкайте, співробітник проєкту CILC Доменіко Піо Фоті, заступниця Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Людмила Сугак, заступник Міністра юстиції України Євген Пікалов, Міністерства юстиції України, Державної установи «Центр пробацій», Верховного Суду, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Ради суддів України, Національної школи суддів України, представники міжнародних проєктів.

Від Вищої ради правосуддя у заході взяли участь в.о. Голови Вищої ради правосуддя Дмитро Лук’янов, член ВРП Олександр Сасевич, керівник секретаріату ВРП Михайло Шумило.

Вища рада правосуддя