Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У Верховному Суді продовжили діалог між представниками касаційних судів та головами апеляційних судів

17 лютого 2025, 16:57

У Касаційному господарському суді, Касаційному адміністративному суді й Касаційному кримінальному суді у складі Верховного Суду відбулися розширені наради з головами апеляційних судів за участю керівництва ВС та представників судових органів. Ці зустрічі стали майданчиком для подальшого обговорення тенденцій функціонування судової влади.

У розширеній нараді в Касаційному господарському суді у складі Верховного Суду, присвяченій підбиттю підсумків роботи господарських судів України у 2024 році, взяли участь Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко, заступник Голови Верховного Суду Олександр Мамалуй, Секретар Великої Палати ВС Віталій Уркевич, голова Касаційного господарського суду у складі ВС Лариса Рогач, судді ВС у КГС, голови господарських судів.

Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко зазначив, що забезпечення ефективного та стабільного функціонування господарських судів є важливим чинником правової визначеності, що впливає на економічний розвиток держави і формування сприятливого бізнес-клімату.

Станіслав Кравченко акцентував, що Верховний Суд докладає значних зусиль для систематизації судової практики, підготовки узагальнень та роз’яснень, що сприяє підвищенню рівня правової визначеності.

Як акцентував Голова ВС, робота українських суддів знаходить позитивний відгук серед міжнародних партнерів, а адаптація судової практики до європейських стандартів сприяє підвищенню авторитету правосуддя.

Станіслав Кравченко висловив подяку суддям і всім працівникам судової системи за їхню роботу в умовах складної безпекової ситуації та значних викликів. Він наголосив, що попри всі труднощі українські суди продовжують функціонувати, забезпечуючи правосуддя та захист прав громадян і бізнесу.

Голова КГС ВС Лариса Рогач проаналізувала вплив воєнних дій та економічної нестабільності на роботу господарських судів. Голова КГС ВС детально зупинилася на питанні навантаження на суддів, наголосивши на необхідності пошуку шляхів його оптимізації, особливо в умовах кадрового дефіциту суддівського корпусу.

Загалом у 2024 році спостерігалося уповільнення темпів приросту судових звернень. Якщо у 2023 році їх кількість зросла на 40 %, то у 2024 році – лише на 2,4 %. Це може свідчити про зменшення «відкладеного попиту», який накопичився після 2022 року. Однак позитивним є те, що господарські суди продемонстрували високу ефективність, збільшивши кількість розглянутих справ і зменшивши залишок нерозглянутих звернень.

Серед основних тенденцій:

  • зростання кількості справ про банкрутство та неплатоспроможність;
  • збільшення майнової заборгованості контрагентів;
  • збільшення кількості спорів про розірвання чи зміну договорів;
  • розгляд справ, пов’язаних із відшкодуванням збитків, завданих агресією рф;
  • спори щодо конфіскації майна та його примусового вилучення на користь Сил оборони;
  • питання використання укриттів, інвентаризації земель та державного майна.

Крім того, Лариса Рогач відзначила, що гострою залишається проблема наповнення штату суддів. Середнє навантаження на одного суддю місцевого господарського суду становило 523 звернення, тоді як у 2023 році було 520 звернень, що свідчить про стале навантаження.

Як вказала голова КГС ВС, в апеляційних господарських судах навантаження також зросло. Кількість розглянутих апеляційних скарг збільшилася на 11 %, а середній час розгляду справи в апеляційному порядку становив 80 днів.

Водночас, незважаючи на виклики, господарські суди продовжують демонструвати високі стандарти здійснення правосуддя. Наводячи відповідну статистику, Лариса Рогач зазначила, що 81 % рішень судів першої інстанції не оскаржується та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляції. Це свідчить про високу якість судових рішень та довіру до судової системи.

Лариса Рогач акцентувала, що довіра до господарської юрисдикції з боку бізнес-спільноти залишається високою. За результатами опитувань, проведених Європейською Бізнес Асоціацією (EBA), 56 % респондентів вважають, що господарські суди демонструють найбільшу об’єктивність, 59 % високо оцінили кваліфікацію та професіоналізм суддів господарської юрисдикції, 58 % визнали, що рішення господарських судів є якісними.

Насамкінець Лариса Рогач зазначила, що господарські суди України продовжують активно взаємодіяти з міжнародними партнерами, зокрема в межах Постійного міжнародного форуму комерційних судів (SIFoCC), що сприяє вдосконаленню судових процедур та обміну досвідом із провідними судами світу.

Говорячи про ключові тенденції в діяльності Великої Палати Верховного Суду та її вплив на єдність судової практики, Секретар Великої Палати ВС Віталій Уркевич зазначив, що ВП ВС виконує важливу функцію у вирішенні юрисдикційних спорів та формуванні правових позицій щодо найскладніших категорій справ.

Віталій Уркевич підкреслив, що більшість справ, які розглядає Велика Палата ВС, належать до адміністративної юрисдикції. Водночас у порівняно невеликій кількості господарських справ, що доходять до ВП ВС, постають складні правові проблеми.

Також під час наради в КГС ВС Секретар ВП ВС проінформував щодо питань, які стосуються перегляду Великою Палатою ВС судових рішень після рішень ЄСПЛ. Віталій Уркевич зазначив, що ЄСПЛ періодично ухвалює рішення у справах проти України, що стосуються різних аспектів судочинства. Він наголосив, що ці рішення потребують подальшого ретельного аналізу та врахування в національній судовій практиці.

Під час наради з головами апеляційних судів у Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду, присвяченої актуальним питанням здійснення адміністративного судочинства, голова КАС ВС Михайло Смокович зауважив, що адміністративні суди продовжують працювати з надвеликим навантаженням, навіть в умовах складних викликів сьогодення.

Очільник КАС ВС поінформував, що за сім років роботи КАС ВС розглянув 322 767 справ і матеріалів. Він відзначив, що минулого року надходження касаційних скарг збільшилося майже на 7 тис., що на 15 % більше, ніж у 2023 році.

Михайло Смокович торкнувся питання забезпечення єдності судової практики. Зокрема, він розповів про показники касаційного перегляду судових рішень КАС ВС у 2024 році.

Спікер акцентував на проблемних питаннях інституту зразкових справ та його ефективності. На думку Михайла Смоковича, слабкість цього інституту – в процедурі. Її необхідно змінити, наприклад, запровадивши досвід Німеччини. КАС ВС має бути не першою інстанцією в розгляді зразкових судових справ, а кінцевою. Тож потрібно розробити і внести відповідні зміни до КАС України з метою вдосконалення інституту зразкової справи та підвищення його ефективності.

Очільник КАС ВС порушив і питання про надмірне навантаження на суди адміністративної юрисдикції та оплату праці співробітників апаратів судів.

Секретар судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів КАС ВС Раїса Ханова розповіла про результати роботи судової палати за 2024 рік. Вона зазначила, що традиційно кожна четверта справа, яка надходить до ВС, – податкова. «На превеликий жаль, але ми маємо тотальне оскарження податковими органами всіх судових рішень, і така тенденція є сталою», – зауважила суддя.

Секретар палати поінформувала про результати перегляду суддями палати судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Говорячи про забезпечення єдності судової практики, серед іншого, Раїса Ханова зазначила, що впродовж 2018–2024 років до реєстру усталених правових позицій колегій суддів КАС ВС внесено 1020 правових позицій суддів судової палати. 

Секретар судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав КАС ВС Андрій Рибачук зазначив, що основне завдання ВС полягає в забезпеченні сталості та єдності судової практики, тому судова палата докладає значних зусиль для формування єдиної практики щодо вирішення спорів соціальної сфери.

Доповідач розповів, що, працюючи в межах процесуальних механізмів забезпечення єдності застосування судової практики, у 2024 році палата розглянула 11 справ, а також у звітному періоді закінчила розгляд
трьох зразкових справ. Секретар палати зауважив, що за минулий рік до реєстру усталених правових позицій внесено понад 150 нових позицій, сформульованих у постановах суддів соціальної палати.

Секретар судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян КАС ВС Жанна Мельник-Томенко зупинилася на результатах перегляду суддями палати рішень судів першої та апеляційної інстанцій у 2024 році.

Жанна Мельник-Томенко зазначила, що найчастіше підставою скасування судових рішень апеляційних судів при їх касаційному перегляді є неправильне застосування норм права, неповне дослідження доказів та порушення норм процесуального права. Крім того, секретар палати зауважила, що до чинників, які впливають на скасування рішень, належать різне розуміння, тлумачення та застосування судами норм матеріального та процесуального права, а також нестабільне законодавство.

Крім того, суддя також позитивно відгукнулася про робочі зустрічі із суддями апеляційних адміністративних судів, під час яких надаються відповідні рекомендації, скеровані на забезпечення якості судочинства – однакового застосування закону.

У межах робочої зустрічі в КАС ВС про актуальні питання у сфері судочинства також розповіли Голова Ради суддів України Богдан Моніч, член Вищої ради правосуддя Олена Ковбій, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Михайло Богоніс, т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України Максим Пампура.

У межах наради з головами апеляційних судів у Касаційному кримінальному суді у складі Верховного Суду, у якій узяв участь Голова ВС Станіслав Кравченко, обговорили шляхи формування єдності судової практики, а також вирішення актуальних проблемних питань у роботі судів кримінальної юрисдикції. Зокрема, йшлося про навантаження на суддів, кадровий дефіцит, матеріальне забезпечення судів, строки розгляду кримінальних проваджень, направлення кримінального провадження з одного суду до іншого, а також строки тримання обвинувачених під вартою.

Голова ККС ВС Олександр Марчук наголосив на необхідності забезпечення єдності та сталості судової практики. Він підкреслив, що судді ВС у ККС надають методичну допомогу суддям першої та апеляційної інстанцій, вони завжди відкриті до діалогу й готові допомогти у вирішенні будь-яких правових питань.

«Пріоритетами зараз є розгляд кримінальних проваджень за фактами вчинення воєнних злочинів та злочинів проти основ національної безпеки. До нас прикута пильна увага українського суспільства й міжнародної спільноти. Але водночас необхідно звертати увагу на розумні строки розгляду кримінальних проваджень усіх категорій», – зауважив Олександр Марчук.

Особливу увагу голова ККС ВС приділив удосконаленню взаємодії між судами різних інстанцій.

Заступник голови Касаційного кримінального суду у складі ВС Наталія Антонюк звернула увагу присутніх на висновки об’єднаної палати ККС ВС.

«В лютому ОП ККС ВС сформує правові висновки з низки питань, зокрема щодо ст. 364 КК України, застосування положень ст. 80 КК України та інших питань застосування кримінального закону», – повідомила Наталія Антонюк.

У фокусі уваги присутніх були питання, що потребують законодавчого врегулювання, а також ключові правові висновки ВП ВС.

Звернули увагу також на Рішення Конституційного Суду України, яким визнано конституційним окремий припис ч. 1 ст. 459 КПК України, яким унормовано перегляд за нововиявленими обставинами ухвали слідчого судді.

Активну участь в обговоренні питань брали участь секретар Другої судової палати ККС ВС Наталія Білик, секретар Третьої судової палати ККС ВС Герман Анісімов, судді Великої Палати ВС Ольга Булейко, Лев Кишакевич, а також судді ВС у ККС Вячеслав Наставний і Віктор Остапук.

Голови апеляційних судів поділилися власними пропозиціями щодо оптимізації роботи судових органів та усунення наявних недоліків у роботі. Учасники наради домовилися про продовження діалогу і створення робочої групи задля покращення функціонування судової системи й узгодження позицій з найактуальніших питань.

Верховний Суд